Daha Akıllı Bir Uyarı Sistemi

Swift 3.0 açık kaynak kodla geliştirmeye açıldıktan sonra çok önemli değişiklikler yapıldı. Hata uyarı sistemi bizi bu değişikliklerin büyük bir çoğunluğu için uyarıyor ve nasıl çözeceğimiz hakkında bilgiler veriyor. Kodun tamamını değiştirmeden basit geliştirmelerle bu değişiklikler çözülebiliyor.

Swift Artık Açık Kaynaklı

Apple daha önce WWDC 2015’te Swift’in açık kaynak kodlu  olacağını duyurmuştu ve nihayet yıl sonunda Apple bunu gerçekleştirdi. Swift şu an Github üzerindeki en çok yıldıza sahip dil projesi. 

İlk Parametre Etiketi

İlk parametre etiketi şu an ve her zaman isteğe bağlı olarak kullanılabiliyor. Önceki versiyonlarda ise fonksiyonu çağırırken kullandığımız için ilk parametre atlanıyordu.

Örnek :

( Üst Sıradakiler Eski Versiyon, Alt Sıradakiler Swift 3.0 )

 

Kelimeler Atlanabilir

Swift 3.0 önceki versiyonlara göre daha akıllıdır.

Örnek :

Örnektede görüldüğü gibi metodun ne için çağırıldığını anlayarak geliştiriciyi uzun kod yazmaktan kurtarıyor.

 

Elveda ++ ve — Operatörleri

 

Swift 3.0 ile gelen değişimlerden biride ++ ve — operatörlerinin artık kullanılamıyor olması. Bu değişimin gerekçesi ise bu operatörlerin C dilinde kullanılıyor olması ve Swift’in gerisinde kalması. Bu operatörler yerine += veya -= kullanmanız gerekli.

 

For Döngüsü :

 

For döngüsünde birçok kişide el alışkanlığı haline gelmiş olan “ for i = 0 ;  i < 10; i++” tarzındaki for döngüsü ya da farklı bir ifadeyle C dilinden alışık olduğumuz bu döngü tipide artık kullanılamıyor. Bunun yerine for i in 0 ..< 10 şeklinde döngü yapısı kullanılıyor.

 

Versiyon Kontrolü

 

Swift 3.0 ve Swift 2.0 için kütüphane paylaşan kullanıcılar için oldukça kullanışlı olacak bir durum ve kullanımı oldukça basit.

Örnek :

 

Enumeration’da Büyük Harf Kullanımı

 

Swift’te yapılan bir diğer değişiklik ise başlangıçta büyük harf kullanımı zorunluluğunu kalkmış olması.

Örnek :

 

Fonksiyon Tipleri

 

Fonksiyon tanımlamaları ve çağırmaları her zaman olduğu gibi parantezler yardımıyla yapılıyor.

Örnek :

 

NS öneki Foundation Tip’lerinde Artık Kullanılmıyor

 

NS ön eki sıradaki adım ( NextStep ) anlamına gelir. Bir örnekle açıklayacak olursak

 

M_PI vs .pi

 

Swift’in eski versiyonlarında matematiksel ifade olan pi sayısı M_PI olarak sabitlenmişti. Swift 3.0 ile gelen yeniliklerden biride M_PI sabitinin yerini pi sabitine bırakması oldu.

Örnek :

 

Core Graphics Şimdi Swift ile Daha Uyumlu

 

Oldukça güçlü bir çizim frameworkü olan ancak C tipi API kullanan Core Graphics yapılan güncelleme sayesinde swift ile daha uyumlu şekilde çalışıyor.

Örnek :

 

Inline Sequences

 

sequence(first:next:) ve sequence(state:next:) gibi global fonksiyonlar dizileri sonsuz döngüye sokacaktır. Böyle bir durum olmaması için bunlara bir başlangıç ve bitiş değeri vermek gerekir.

Prefix manipülatörünü kullanarak bu kısıtlamayı gerçekleştirebiliriz.

Örnek :

 

Swift 3.0 ‘ a Geçiş

 

Swift 3.0 ‘ a geçerken hemen hemen her dosyanın değişikliğe ihtiyaç duyduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni bütün COCOA API isimlerinin değişmiş olması. Apple XCODE 8 ile birlikte herşeyi tek bir adımda halledebileceğiniz akıllı bir geçiş asistanı sunuyor. Swift 2.3 projelerinizi hızlı bir şekilde Swift 3.0’ a çevirebilirsiniz. XCode’da Edit > Convert > To Current Swift Syntax…. adımlarını takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kullanılan Kaynaklar :