Çoğu oyun seven kitle için vazgeçilmez hale gelen PlayStation 4 (PS4) birçok güzel özelliğinin yanı sıra hızlı erişim sağlayamadığı için birçok kullanıcı tarafından feryat edilir bir hale gelmişti. PS4 4.0 sürümü bu sorunları ortadan kaldıracak gibi gözüküyor. Beta testlerinin başladığı, Shingen kod adıyla piyasaya sürülen PlayStation 4 ‘ün 4.0 sürümünün özellikleri belli oldu.

Birçok yenilik ve güncelleme sonucunda ortaya çıkan PS 4’ün yeni özelliklerine gelin hep beraber göz atalım.

1.UI (Kullanıcı Ara yüzü)

Sistem kullanıcı ara yüzünde çoğu özelliği baştan düzenlendi ve PS 4 tasarımcıları ara yüzü konusunda da sadelikten yana olarak sade bir tasarım sundu. Sistem ikonları, farklı arka plan fotoğraflarını ve anlık bildirimler tamamen yenilendi.

2.Quick Menu (Hızlı Menü)

PlayStation 4’ün hızlı menüsüne daha önceden Dualshock 4’ün ortasında bulunan PS butonuyla ulaşabiliyorduk ancak bu yeni hızlı menüyle daha hızlı ve kullanışlı hale getirildi.

Yenilenen hızlı menü artık oyunları ve uygulamaları arka plana alma zorunluluğundan bizi kurtarıyor. Yani bu menü ekranın sadece bir kısmını kaplayacak. Aşağıda ki görselde görüldüğü gibi sol tarafta açılan menü çevrimiçi arkadaşlara, gruplara ve güç ayarları gibi birçok alanda bize hızlı erişim imkânı sunuyor. Ayrıca bu özellik ile istediğimiz kısa yolları ekleyerek bizlere daha kolay ulaşım sağlayacak.

1

3.Share Menu (Paylaşım Menüsü)

Oyun içerisinden görüntüler paylaşmamızı sağlayan paylaşım menüsü de hızlı menü gibi yan taraftan açılan menüden paylaşım ayarlarına kolayca erişim sağlıyor ve bu menü sayesinde ekranın tamamını kaplamayacak şekilde tasarlanmış. Ayrıca klip ve ekran görüntülerinizi sosyal medya hesaplarınızda hızlıca paylaşma imkanı sağlıyor. Bu özelliklerin dışında Twitter için konulan 10 saniyelik video kısıtlaması bu güncelleme ile 140 saniyeye çıkarıldı.

4

4.Folders and Library Organisation (Klasörler ve Kütüphane Yönetimi)

PS4’ün mevcut sisteminde klasör oluşturma seçeneğinin bulunmamasından dolayı oyunlar bize karışık bir şekilde sunuluyordu ve bu nedenle oyunları bulmakta oldukça zorlanıyorduk. Yeni güncellemeyle bu karmaşayı engellemek adına klasör yapısı getirilerek kolay erişim sağlanıyor. Kütüphane de ise yüklü durumda olan oyunlar indirme tarihi ve ya yükleme durumuna göre farklı filtreleme seçenekleriyle listelenebiliyor. Aynı zamanda kütüphanemizde bulunan tüm içerikleri istediğimiz gibi düzenleme imkânı da sunuluyor.

Yapılan yenilikler ile gelen diğer bir özelliğimiz ise “Satın Alınan İçerikler” sekmesi.

3

5.Trophy Improvements (Kupa Geliştirmeleri)

PlayStation 4 4.0 sürümü kupalarınızı artık çevrim dışı mod sayesinde internet bağlantınızın olmadığı zamanlarda da görme imkânı sağlıyor. Ayrıca yeni bir özellik olarak gizli kupa eklendi. Bu özellik ile standart ayarlardan bir oyunun kupaları gizli tutabilirsiniz ve istediğiniz takdirde onları diğer kullanıcılara açma olanağını da sağlıyor.

6.User Profile (Kullanıcı Profili)

Kullanıcı profili diğer alanlara oranla daha fazla özelliğe kavuşuyor. Profilde birçok bilgiye artık daha kolay erişim sağlanıyor ve artık kupa ilerlemelerinizi diğer oyuncularla karşılaştırabiliyoruz. Profil sayfanıza istediğimiz bir görseli koyarak daha fazla özelleştirilmesi sağlanıyor.

2

Kaynak

www.shiftdelete.net

www.log.com.tr