Bu zamana kadar açık kaynak olmayan ve resmi sürüm olarak sadece Windows tabanlı işletim sistemlerine çalışma olanağı sağlayan Microsoft ASP.NET Core ’un hem açık kaynak hem de her platforma çalışma imkânı sunacağını dile getirmişti. .NET Core yakın zamana kadar ASP.NET 5 adıyla biliniyordu, ancak yayınlanan resmi bir yazı ile ASP.NET 5 yerine ASP.NET Core adıyla devam edeceği dile getirildi.

Microsoft’un diğer platformlara da yazılım geliştirme imkânı sunmak istemesiyle 2 yıl önce geliştirilmeye başlanan. ‘NET Core 1.0 sürümü’ kullanıma sunuldu. .NET Core ile birlikte Entity Framework Core 1.0 da yayımlandı.  Microsoft’un rakip işletim sistemlerine bu imkânı sunması büyük takdir toplamıştı. 2014 yılında başlayan çalışmalara Red Hat ortak olduğunu belirtti. Red Hat ve Microsoft ortaklığı bu yıl da devam etmekte ve Microsoft yeni sürüm duyurusunu sürpriz bir şekilde, Red Hat Summit 2016 konferansında açıklandı. Red Hat, Enterprise Linux platformunun da .NET Core 1.0 sürümünü aktif olarak destekleyeceğini dile getirdi.

Microsoft’un açık kaynak ASP.Net için kurduğu vakfa Mart ayında Red Hat’in yanı sıra Unity ve JetBrains’de üye olmuştu. Microsoft’un sunmuş olduğu konferansta bir diğer sürpriz de Samsung ‘un ASP.Net vakfına katılması oldu. Tizen mobil işletim sistemine destek sağlayan Samsung, Android alanında da çok hızlı bir şekilde kendini geliştirmeye devam ediyor. Samsung’un ASP.NET platformuna katılması, firmaya yeni imkânlar sağlamakta. .NET Core 1.0 sürümü, farklı platformlarda ( Windows, Mac OS, Linux ) geliştiricilere erişim sağlayacak ve geniş bir platform desteği sunmuş olacak. Aynı zamanda Xamarin üzerinde İOS ve Android işletim sistemleri de destekleniyor.

.NET Core uygulamaları geliştirmek isteyen Microsoft, Mac OS, Linux kullanıcılarına Visual Studio Code isimli kod editörünü geçtiğimiz aylarda duyurmuştu. Visual Studio 2015 üzerinden ASP.NET uygulamalarına erişim sağlamak isteyenler için ise Update 3 ve ASP.NET Core uygulama eklentisinin kurulumu gerekmekte.

ASP.NET Core 1.0 Neler Sunuyor?

  • MVC + Web API + Web Pages = .Net Core 1.0
  • .Net Core 1.0 platformlardan tamamen bağımsız olacak şekilde geliştirilmiştir.
  • MVC ve Web API birleştirildi ve MVC controller’lar kullanıma sunuldu. Bu sayede tek projede ikisinden de yararlanma imkânı oluşuyor.
  • Modüler bir alt yapıya sahip olduğundan dolayı istemediğimiz etmenleri çıkarıp, istemediğimizi kullanmamızı sağlıyor.
  • config ve XML yerine JSON bazlı yapılandırma belirlenmiş.
  • .NET Core 1.0’ın en önemli özelliklerinden biri de Tag helpers’tır. Razon dosyalarındaki HTML elementlerini manipüle ederek ya da ekleyerek C# kullanabilme imkânı sağlıyor.

Bunun gibi birçok farklı özelliği de bulunmakta.

ASP.NET vs. ASP.NET Core

Günümüzde kullanılan klasik ASP.NET 4.6 versiyonu ASP.NET framework üzerinden çalıştığı için ASP.NET Core ile kıyaslandığında daha donanımlı, istikrarlı ve kullanışlı. .NET Core yeni çıkmış bir sürüm olmasın rağmen maalesef ASP.NET kadar donanımlı ve teknik açıdan yeterli değil. ASP.NET’in ASP.NET Core karşısında en önemli eksisi sadece farklı platformlarda geliştirilebilir olması yerine sadece kendi işletim sistemine bu olanağı sunmasıdır. Ancak Microsoft ASP.NET Core ASP.NET’in kıvamına getirileceğini söyleniyor.

.NET ve.NET Core framework’ü geliştiren Microsoft takımı en çok üstünde durduğu noktalardan biri performans.

Ekran Alıntısı

Özellikle Kestrel web sunucusu üzerinde çok dikkat çekici sonuçlar ver. Kısaca .NET Core’un Linux ve Windows platformlarında klasik .NET’e göre ciddi bir performans artışı olduğunu söylemek mümkün.

Son olarak .NET Core tarafından desteklenmeyenleri de belirtelim. Şu anlık sadece C# ile geliştirme imkanı sağlayan .NET Core VB.NET ve benzeri .Net dillerini kullanamıyoruz. Ancak MVC ve Web API geliştirme imkânımız mümkün.

 

Referanslar

https://www.donanimhaber.com/programlama-dersleri/haberleri/Acik-kaynak-Microsoft-NET-Core-10-surumu-duyuruldu.htm

http://devnot.com/2016/net-core-ve-asp-net-core-1-0-yayinlandi/

http://umutluoglu.com/2016/02/asp-net-core-1-0-ve-asp-netin-gelecegi/