Yapay zekâyla ilgili hızını kesmeden devam ediyor. Canlı organizmaları kullanılmadan yapay araçlarla elde edilmeyi amaçlayan bu teknoloji için atılan adımlar büyük bir ilgiyle takip ediliyor.

410.000’i aşkın çalışanı ve 170’den fazla ülkede faaliyet gösteren dünyanın en büyük bilişim şirketi olan IBM, Lonova’ya sattığı kişisel bilgisayar(Personal Computer- PC) departmanından sonra sunucu ve süper bilgisayarlar üzerinde yoğunluğunu arttırırken, hiç beklenemedik bir haberle gündeme düştür.

New York, ABD merkezli dünya devi teknoloji şirketi IBM, önemli ölçüde güvenilir malzemelerden mikroskobik boyutta bir sinir hücresi üretti. IBM’in Zürih merkezli laboratuvarı üretimini gerçekleştirdiği sinir hücrelerinin sinyal aktarımını simüle ederek organik beyinlerde çalışabilirlik düzeyini ölçmek için 500 adet prototip oluşturdu. Üretilen sinir hücrelerinin birkaç nanometre küçültülmesine rağmen hala düşük enerji ile etkinleştirebilmesinden IBM’in bu başarısını daha da önemli olmasına neden olmakta.

artificial-neurons-illustration-980x691

Yapay Sinir Hücresi Ne İşe Yarayacak?

Bir makine asla içerisinde bulunan programın işleyişinin dışında bir durum sergileyemez. Fakat IBM’in geliştirdiği bu yapay sinir hücresi, ilerleyen süreçte bilgisayarların insani karar verme mekanizması oluşturarak bilgisayarların bir program kontrolünde değil de kendi kararlarını verme ve işlenmesini sağlayacak.

Yapay Sinir Hücresi Nasıl Oluşuyor?

Organik sinir hücreleri absorbe enerjiyi belirli miktarlarda almak için sinyaller yardımıyla hareket kabiliyeti sağlanıyor. IBM’in geliştirdiği sinir hücresi Germanyum- Antimon- Tellerium (GST) elementlerinden oluşturulan optik diskler kullanılarak meydana getiriliyor. Mevcut GST’ye yeterli ısı verilmesi sonucunda kristal bir iletkene amorf izolatör yardımıyla gelen fiziksel faz değişime uğruyor. Yapay membran kristal fazın değişikliğe uğramasının ardından sinyallerden geçen amorfiye geri dönüyor. Bu sayede yapar sinir hücreleri, organik sinir hücrelerin işlevine sahip olmuş oluyor.

Çalışmalar sonucunda bilim insanları yapay sinir hücrelerinin paralel işlem tasarımları, taklit bilgisayarlar oluşturmak, karar alma-işleme, duygusal bilgi yaklaşımı gibi organik sinir hücrelerinin sahip olduğu birçok işleve sahip hale getirileceğini savunuyorlar.

 

Kaynak

www.arstechnica.com

www.teknopiksel.com

www.shiftdelete.net