Teknoloji devleri programlamanın küçük yaşta öğretilmeye başlanması fikrine her geçen gün daha çok vurgu yapıyor. Facebook, Microsoft ve Google gibi şirketler bunun için önemli projeler başlattı. Project Bloks’un amacı, geliştiricilerin, tasarımcıların ve araştırmacıların yardımlarıyla çocuklar için açık bir donanım platformu oluşturmak. Çocuklar oynayarak, ellerini kullanarak ve bir şeyler yaparak öğrendiğinden dolayı, yapılan projenin de somut olması gerektiğine karar verilmiş. Dokunarak, oynayarak ve işbirliği içerisinde çocukların programlama mantığını ve yapısını anlaması planlanmış.

Project Bloks ekibinin lideri Jayme Goldstein projeyle ilgili yaptığı açıklamada programlama mantığını çocuklara öğretmenin en iyi yolunun oyuncaklardan geçtiğini ve bu sebeple böyle bir teknik geliştirmeye karar verdiğini ifade etti.

“Biz kodlama yapmanın bilgisayar gibi düşünme becerisine sahip olmayı sağladığını, analitik düşünme becerilerini ve problem çözme yeteneğini geliştirdiğini düşünüyoruz.” diyen Jayme Goldstein, çocukların programlama mantığını kolayca kavrayabileceğini savundu.

Project Bloks, çocuklara sayısal düşünme ve kodlama mantığını alışa gelinmiş öğrenme yöntemlerinden farklı şekilde sunuyor. Disleksi veya henüz okuma-yazma bilmeyen çocuklar da programlama mantığının temelini öğrenebilir. Ayrıca oyun formatında olduğundan dolayı çocuklara sıkılmadan, bunalmadan aksine eğlenerek öğrenme ortamı oluşturuluyor.

Project bloks çocukların kodlama mantığını öğrenmesi için bloklardan yararlanıyor. Birbirleriyle WiFi ve Bluetooth üzerinde haberleşen parçalar, çocukların ilgisini çekecek şekilde farklı renkler ve amaçlar için hazırlanabiliyor ve genel olarak birleştirilerek çok daha karmaşık sonuçlar elde edilebiliyor.  Proje, 3 ana parçadan oluşmaktadır. Bunlar; Puck, Base Board ve Brain Board. Fonksiyon komutlarını barındıran sembollere ‘Puck’ adı verilmiş. Elektronik bileşenler yerine iletken bir mürekkep tercih edilerek Puck’lar üzerinde butonlar, tekerlek düğmeler gibi komut göndericiler bulunuyor. Puck’ların görevleri ise geri, dönüş, ileri, zıplama, sallanma, durma gibi işlevler sağlamakta.

project-bloks-kodlama

Tüm Puck’lar Base Board’ın üzerine yerleştiriliyor ve böylece kodlama bloğu oluşturuluyor. Tüm Base Board’lar Brain Board adı verilen yönetim merkezine bağlanıyor. Brain Board ise tüm hepsi ile komutları işleyen, işlemci kısmıdır.

Google-Project-Bloks

Proje ampul yakma, kablosuz robot arabayı hareket ettirme, müzik kutusu yapma gibi farklı işlevleri gerçekleştirebiliyor.

google_project_bloks_configurability

Platform henüz başlangıç seviyesinde ancak dünyanın her yerinden geliştiricilerin katkısına açık durumda. Ayrıca Stanford Üniversitesinden Paulo Blikstein de projeye katkı sağlıyor.

Detaylı bilgi için projectbloks.withgoogle.com

 

Referanslar

projectbloks.withgoogle.com

cicicee.com/google-in-cocuklar-icin-kodlama-projesi-project-bloks

webrazzi.com/2016/06/28/project-blocks-google-fiziksel-modullerle-cocuklara-kodlama-ogretmek