2016 En iyi Linux Dağıtımları

2015, linux için çok önemli bir yıl oldu. Hem işletmelere, hem de tüketicilere birçok fayda sağladı. Özellikle bedava ve düşük özellikli cihazlarda çalışabilir olması, bu faydaların başında gelmekte. 2016 yılında ise kullanıcı deneyimi daha da artarken, gelişmeler ise oldukça hız kazandı.

2016 yılının en iyi dağıtımlarını, en iyi özellikleriyle inceleyeceğiz.

Arch Linux

Oldukça esnek ve özelleştirilebilir bir yapıda olan Arch Linux’u kullanmak biraz zor. Esnek bir yapıda olması, herşeyi elinizle kurmanızı gerektirmekte. İşletim sisteminizi baştan aşağı kendi elinizle kuracağınızdan dolayı, büyük zorluklar yaşayabilirsiniz. İlk defa linux kullacak kişiler için, önerdiğim bir seçenek olmayan Arc Linux, uzun zamandır linux kullanan ve meraklı olan herkesin denemesi gerektiğini düşündüğüm bir linux dağıtımıdır. Ayrıca detaylı bir şekilde Linux’u öğrenmek isteyenlerin de, Arc Linux’u denemelerini tavsiye ederim.

image03

Elementary OS

Elementary OS, en iyi tasarıma sahip linux dağıtımı olarak öne çıkmakta. Kullanıcı deneyimi ve tasarımı ön planda tutan Elementary OS’un, MacOS’a çok benzeyen bir yapıda olduğunu hemen farkedeceksiniz. Tasarıma önem veren ve kullanıcı deneyimini kendine göre özelleştirmek isteyenler için güzel bir alternatif olarak öne çıkmakta.

image06

Solus

Son zamanlarda en dikkat çeken dağıtım olarak göze çarpmakta. Birçok dağıtımdan farklı olarak Solus, Debian ve Ubuntu türevi bir işletim sistemi değildir. Gnome entegreli olarak sıfırdan yaratılmış bir dağıtımdır. Aslında Solus’un geçmişine baktığımızda, farklı form ve isimlerde birçok kez kullanıma sürülmüş bir dağıtım iken, 2014 yılında Solus adıyla kullanıma sunuldu. Google’ın işletim sistemi olan Chrome OS gibi daha sade bir tasarım ve kullanıma sahip.

image00

Chrome OS

En iyi bulut tabanlı linux dağıtımıdır. Chrome OS’un arkasında elbette ki Google bulunuyor. Çok yakın zamanda, Android’te bulunan tüm uygulamaları üzerinde çalışabilir hale gelecek olan Chrome OS, ABD ‘de popüler bir hale geldi. Chrome OS yüklü olarak satılan ucuz, hafif ve kullanıcı odaklı taşınabilir bilgisayarlar popülerleşmeye başladı. Düşük özellikli bilgisayarlarda bile, yüksek performans ile çalışan Chrome OS, internet, ofis ve günlük kullanım için en ideal dağıtım olarak göze çarpmakta.

image02

UBUNTU

En iyi kullanıcı deneyimini sağlayan ve uzun güncelleme desteği veren Ubuntu’nun arkasında çok aktif topluluklar bulunmakta. Bu sayede geniş sürücü desteği ve yaşanılan hatalarda çabuk yardım alma gibi avantajları mevcut. Eğer yüksek performanslı taşınabilir bilgisayar kullanıyorsanız, güç tüketiminde yaşayacağınız bazı sorunlardan dolayı, şarjınız çabuk bitebilir. Kendiniz bazı iyileştirmeler yaparak bunun da çözümünü bulabilirsiniz.

image05

LUBUNTU

Eğer eski bir bilgisayara sahip iseniz, en iyi performansı alabileceğiniz LUBUNTU, kesinlikle ilk bakacağınız dağıtımların başında gelmeli.

image01

CENTOS

En iyi sunucu deneyimini sağlayacağınız işletim sistemidir. Genellikle, aktif ve sunucuda çalışan projeler, o an kullanılan işletim sistemine göre tasarlanır. Kullanıcılar olarak, sunucu tarafındaki major güncellemeleri fazla sevmeyiz ve güvenlik, küçük hataları düzenleyen güncellemeler dışında bir güncelleme yapmayız. Bu nedenle, işletim sisteminin, major güncelleme almadan uzun süreli güvenlik güncellemesi alması gerekir. Centos, uzun güncelleme desteğine sahip bir dağıtımdır. 10 yıl hata giderme ve güvenlik güncellemesi veren Centos, sunucu dünyasında %70’lik kullanıma sahiptir.

Linux dünyası, genel olarak, baştan sona geliştirilebilen bir yapıdadır. İsterseniz kendi dağıtımınızı da kendi ihtiyaçlarınıza göre yapılandırabilirsiniz. Tek yapmanız gereken açık kaynak kodlu olan Linux ile biraz zaman geçirmeniz.